(ВИДЕО) Бензема со ХЕТ-ТРИК го исфрли ПСЖ

Феноменалниот Карим Бензема со три погодоци во мрежата на Донарума успеа да го внесе својот тим во четврт финалето на Лигата на Шампионите.

Иако Килијан Мбапе во 39-та минута даде гол и ПСЖ имаше добитно 2-0, еден голем кикс на голманот Донарума го врати натпреварот во неизвесност. Бензема израмни на 1-1, за по 14 минути подоцна по феноменална асистенција на Модриќ, повторно Бензема постигна гол и веќе Реал Мадрид имаше водство од 2-1, а вкупниот резултат беше 2-2.

Уште една голема грешна на парижаните само две минути подоцна доведе до комплетирање на Хет-трикот на Карим Бензема.

Натпреварот исто така го одбележа и огромната поддршка што домашната екипа ја имаше од фановите на Бернабеу.

 

 

Манчестер Сити исто така влегува во следната фаза. Денешниот натпревар заврши со 0-0, но сепак победата на гостински терен им донесе мирен реванш на екипата од Манчестер.

 

spot_img

Последни вести