СЛИДЕР

Потребна е итна помош за малиот Јован- Да помогнеме хумани велешани

Јован е две годишно детенце, близначе на кое му е дијагностициран Hb Lepore Boston Washington синдром- клинички случај на бета таласемија мајор. Неговоата состојба е...

(ФОТО) Биди џенталмен- фрлај го ѓубрето во корпа

Продолжува кампањата на Јавното комунално претпријатие Дервен и општина Велес „Сакај го Велес“. Во текот на денешниот ден на неколку локации во центарот на...

Општина Велес прва во Македонија која се приклучи кон движењето „Донирај Компјутер“

Често пати велиме дека треба да бидеме промената која сакаме да ја видиме во светот. Тоа е наша задача, но и одговорност. Во Македонија...

Обвинение против 22-годишен велешанец за производство и дистрибуција на детска порнографија

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 22 години...

Ќе се реконструираат пет железнички премини

Подобрувањето на инфраструктурата во Општината е неопходна, токму затоа на денешниот состанок на градоначалникот Марко Колев со претставници од Македонски железници и инфраструктура договорија...

(ФОТО) Подземна катна гаража во центарот на Велес со 100 паркинг места

Подземната катна гаража во централното градско подрачје е со вкупно 100 паркинг места. Ќе се наоѓа под новиот плоштад и ќе биде на 3...

Пролетна еколошка акција- Сакај го Велес

Денес започна пролетната еколошка акација на општина Велес и Јавното комунално претпријатие Дервен. Градоначалникот Колев заедно со вработените на општинската администрација, вработените во јавното комуналано...

Велес добива „Европска куќа“ за млади- ќе се реконструира старато кино

Конечно киното во Велес ќе биде реконстроирано, пренаменето и со нова улога, „Европска куќа“ за млади. Денес при посета на општина Велес на оваа тема...

Велес добива затворен пазар- се решава најголемиот проблем за изградбата на Градскиот пазар

Јавното комунално претпријатие Дервен заврши со дислокација на канализационата мрежа која поминуваше под долниот дел од Градскиот пазар. Канализационата мрежа од ООУ Панко Брашнаров минуваше...

Последни вести

spot_imgspot_img