Скротете го апетитот на овој едноставен начин

Намирниците богати со целулоза можат да ве заситат. Смирете го апетитот со овој фантастичен напиток од хељда.

Еве како да го направите:

Три лажици брашно од хељда ставете ги во една чаша ладна вода и мешајте.

Во сад на оган ставете еден литар вода да зоврие и во водата која врие додадете ја чашата со разматеното брашно од хељда

Сето тоа добро измешајте го и варете на тивок оган повремено мешајќи од пет до седум минути.

Кога ќе се олади смесата можете да додадете една лажица мед.

Чувајте ја во фрижидер и консумирајте по една чаша пред јадење.

spot_img

Последни вести