Економија

БОЈКОТ НА ПЕРСОНАЛОТ: Продолжува прекинот на железничкиот сообраќај

Железничкиот сообраќај во државава и натаму е во прекин. Машинскиот и извршниот персонал во Железници на РСМ Транспорд АД Скопје продолжуваат со бојкотот се...

Од вечер пак по старо – ќе се плаќа целата акциза за горивата?

Регулаторната комисија за енергетика најави дека вечерва ќе има нови цени на горивата, кои според трендовите на светските берзи треба да бидат со намалени...

Железници Транспорт најавува запирање на возовите ако не ги добијат материјалните трошоци за февруари

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај од попладне во 15 часот повторно ќе биде запрен поради бојкот на машинскиот и извршниот персонал во Железници на...

РКЕ донесе одлука, цените на горивата нема да поевтинат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денеска донесе одлука цената на горивата да не се промени. -Малопродажните цени на нафтените деривати не се променуваат,...

РКЕ: Вчера дизелот требаше да поскапи за 10,5 а бензинот за 5,5 денари, но направивме баланс

РКЕ на денешниот брифинг за новинарите информираше дека всушност доколку се гледа реалната цена, одлуката требало да биде за уште повисока цена на горивата...

Од вечерва НОВО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ГОРИВАТА- ова се новите цени

Од вечерва на полноќ бензинот се зголемува за 3,5 денари по литар, додека дизелот се зголемува за 8.5 денари по литар. Имајќи ги предвид влијанијата...

Дали денес ќе има ново покачување на бензинот и нафтата?

По вчерашното рекордно поскапување на горивата, Регулаторната комисија за енергетика ја менува методологијата на корекција на малопродажните цени на нафтените деривати и наместо еднаш...

Бислимовски: Се уште имаме најевтино гориво во регионот

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски вели дека и покрај зголемените цени Македонија и натаму има најевтини горива во регионот. „Споредбено со...

Нов ценовен шок- зголемување за 10 денари на дизелот и 5,5 денари на бензинот

Имајќи ги предвид влијанијата на овие елементи во формирањето на цените на нафтените деривати според Методологијата, малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за...

Последни вести

spot_imgspot_img