Магазин

12 совeти за штедење гориво

Зголемувањето на цената на горивото е причина да се размислува за штедење на истото. Секој заштеден литар на гориво е намалување на трошоците така...

Трите најчести грешки при поставување на телевизорот во дневната соба

Дневната соба денес речиси и не може да се замисли без телевизор, но неговото поставување во тој простор може да зададе многу проблеми и...

Доволна е една мала чашка: Овој напиток е вистинска „бомба“ за крвната слика, го чисти организмот а се пие 20 дена

Моќните својства на ѓумбирот се добро познати илјадници години, но многумина не можат да пијат чај од овој лековит корен цел ден. Се препорачува денот...

МАРТИНКА е симбол на месец март: Ова е обичајот за нив, а еве што вели црквата за тоа

Денеска, на 1. Март се прави и подарува Мартинка, висулец од засукани конци кој се дава за среќа. Мартинката претставува засукан бел и црвен конец,...

Скротете го апетитот на овој едноставен начин

Намирниците богати со целулоза можат да ве заситат. Смирете го апетитот со овој фантастичен напиток од хељда. Еве како да го направите: Три лажици брашно од...

Денеска се празнува Св. Григориј Богослов

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 јануари. Во Црквата името Богослов го носат само три личности: Јован, апостолот и евангелист, Симеон, наречен...

Последни вести

spot_imgspot_img