Култура

Општина Велес објави 5 Конкурси во сферата на културата

Општина Велес во текот на вчерашниот ден распиша неколку конкурси во сферата на културата и културните манифестаци за оваа година. Првиот конкурс објавен е за...

80 години од штрајкот на велешките гимназијалци

Гимназијата „Кочо Рацин“ со поддршка на Општина Велес денеска го одбележа големиот јубилеј, 80 години од штрајкот на велешките гимназијалци. На овој историски датум,...

115 години од раѓањето на Петре Прличко

Пред 115 години на 13 март во 1907, во Велес е роден Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, актер и режисер....

Оваа песна ќе ја претставува Македонија на Евровизија (ВИДЕО)

Андреа со нејзината песна „Circles“ доби најмногу гласови од стручното жири, а со бројот од гласови на публиката беше доволно да стане наш претставник...

Последни вести

spot_imgspot_img