Доволна е една мала чашка: Овој напиток е вистинска „бомба“ за крвната слика, го чисти организмот а се пие 20 дена

Моќните својства на ѓумбирот се добро познати илјадници години, но многумина не можат да пијат чај од овој лековит корен цел ден.

Се препорачува денот да го започнат со една чаша за ракија концентриран напиток од ѓумбир. Одличен е за имунитет и ги ублажува воспаленијата во организмот. Има малку силен вкус, но всушност одлично делува дури и при мачнини и дигестивни проблеми. Се препорачува редовно консумирање бидејќи може да го регулира и шеќерот во крвта.

Главниот додаток на овој напиток е лимонот, кој исто така е важен поради неговото антивирусно дејство и бројните антиоксиданси. Медот е таму за да го омекне вкусот и горчината на ѓумбирот, но има и антибактериски својства. Со еден збор, ќе имате вистинска „бомба“ за зајакнување на вашиот имунитет. Можете да подготвите доволна количина за една недела, но чувајте го напитокот во добро затворено стаклено шише во фрижидер.

Исцедете го лимонот, излупете го ѓумбирот, изрендајте го и процедете го сокот. Додадете мед по желба. Измешајте половина чаша за ракија (околу 15 мл) сок од ѓумбир и исто толку лимон, додадете мед по желба. Се пие наутро, на празен стомак. Земете го максимум дваесет дена, па направете пауза.

spot_img

Последни вести