ВЕЛЕС ДЕНЕС

32-годишен велешанец претепал две баби за две илјадарки и 20 литри ракија

Основното јaвно обвинителство Велес донело наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишен велешанец, осомничен за две кривични дела „разбојништво“ од член 237 став 1...

Повторно фатени дрвокрадци во село Степанци- Ќе запре ли дивата сеча во општина Чашка?

Не запира дивата сеча на дрва во општина Чашка. Повторно фатени дрвокрадци во атерот на селото Степанци. Како и во претходните случаи во овој регион,...

Во месеците февруари и март во Велес имало 26 кражби- еве колку се разрешени

Изминативе два месеца на територија на општина Велес се извршени 23 тешки кражби, 2 кражби и една кражба во куќа. Од нив СВР Велес...

Дечките од BIG BUCKS TV со нов предизвик- ДА ГИ НАХРАНИМЕ ОНИЕ КОИ ШТО ИМ Е ПОТРЕБНО

Дечките од Биг Бакс продолжуваат со својата хумана мисија. После видеоо со чичко Ванчо на кој му приредија прекрасна вечер, тие објавија нов контент...

Општина Велес изготви над 3000 решенија за данок на имот

Долгогодишниот проблем со кој се соочуваа велешани конечно се решава. Граѓаните конечно ќе ги добијат решенијата за данок на имот, кои со години не...
Veles
clear sky
15.3 ° C
15.3 °
15.3 °
53 %
1.6kmh
2 %
нед
16 °
пон
21 °
вто
20 °
сре
20 °
чет
21 °
spot_img

РЕГИОН

Ковачевски: Експресниот пат Градско–Прилеп ќе биде изграден во роковите

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми, извршија увид...

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС

СВЕТ

СПОРТ

КУЛТУРА

(РЕТРО ВИДЕО) Како се работело во Порцеланка во 1975 година

Екипата на Велес Денес успеа да најде една ретро емисија во која е опишана работата на една од најголемите велешки фабрики во минатото, а...

Општина Велес објави 5 Конкурси во сферата на културата

Општина Велес во текот на вчерашниот ден распиша неколку конкурси во сферата на културата и културните манифестаци за оваа година. Првиот конкурс објавен е за...

80 години од штрајкот на велешките гимназијалци

Гимназијата „Кочо Рацин“ со поддршка на Општина Велес денеска го одбележа големиот јубилеј, 80 години од штрајкот на велешките гимназијалци. На овој историски датум,...

МАГАЗИН

Ако се согласувате со овие две реченици, ТОЈ е вашата сродна душа!

Вашата врска влегува во сериозна фаза кога ќе почнете да се прашувате дали вашиот партнер е всушност вашата сродна душа. Тешко е да се даде...

12 совeти за штедење гориво

Зголемувањето на цената на горивото е причина да се размислува за штедење на истото. Секој заштеден литар на гориво е намалување на трошоците така...

Трите најчести грешки при поставување на телевизорот во дневната соба

Дневната соба денес речиси и не може да се замисли без телевизор, но неговото поставување во тој простор може да зададе многу проблеми и...

ВЕЛЕШКИ СЛУЧУВАЊА